Edukačne kurzy pre pozemšťanov -V.časť: Komponenty - zložky metagalaxie vesmíru

Autor: Ivan Olejár | 9.8.2019 o 14:09 | (upravené 20.8.2019 o 9:36) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  21x

Dnes si charakterizujeme tri základné zložky univerza - mikrosvet, makrosvet a megasvet podľa stavu súčasných i minulých poznatkov prírodných vied o vesmíre. Tak, ako mi ich interpretoval môj profesor fyziky J.Daniel-Szabó z UPJŠ.

Jasne a zrozumiteľne. Inšpirujúco. Doplnené o môj výber naj objektov vesmírnych svetov. Tu sú:

1/ Mikrosvet - svet nepatrných rozmerov a časových intervalov. Svet elementárnych častíc, atómov, molekú, makromolekúll a buniek živej hmoty. Jednobunečných a viac bunečných živých organizmov. Vysokoorganizovanej živoj hmoty. I svet chemických individuí, prvkov, zlúčenín a zmesí aj v podobe minerálov, nerastov a hornín i vrstviev planéty Zem. jej tekutého rotujúceho jadierka s magnetickými vlastnosťami.

2/ Makrosvet - svet bežných rozmerov a časových intervalov javov, dejov , ointerakcií a procesov vnímateľný  PRIAMO aj ľudskými zmyslami a zmyslovými orgánmi. Bežný svet planéty zem, ktorý skúma veda už storočia.

 3/ Megasvet - svet obrovských rozmerov, vzdialeností a časových báz trvajúcich aj milióny či miliardy rokov. Predmet záujmu astronómie, kozmonautiky i informatiky.Reprezentuje ho celá naša spoznáná a poznávaná vedcami a ľudstvom - metagalaxia.

Ivan Olejár; Prešov 9.augusta 2019

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?