Športovci a funkcionári a tréneri v SR: Dosť bolo vyhovárania a manipulácií fanúšikov!

To, čo sme zažívali v hodnoteniach výkonov - najmä v kolektívnych športoch na medzinárodnej úrovni, osobitne u reprezentačných tímov na rozličnej vekovej úrovni, to nemá obdoby v histórii nášho športu. Toto sa musí ZMENIŤ !!!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Príklad - aj prebiehajúce MS v hokeji do 20 rokov u susedov na Morave. Hanba, hanbúca. No správy a tisk akýkoľvek náhodný gól v zápasoch, napr. s Kanadou 1:6; nakladačky so Švédmi, Fínmi, Švajčiarmi, to sú hanebné prehry. Skrývať sa za výhru s Kazachstanom a postup do štvrťfinále je slabým odvarom práce R. Petrovického. Nemci porazili Kazachstan v boji o záchranu presvedčivo 4:0, kým my sme s horkou biedou vyhrali 3:1, pričom sme skórovali do prázdnej bránky... Proti Kazachstanu pri ich power-play. Ak by boli vyrovnali a my hrali o záchranu s Nemcami, nuž neviem, neviem. Isť na turnaj s cieľom vyhnutia sa boju o záchranu a nevyvodiť z toho primerané závery proti Petrovickému @comp. iba preto, že bol i v tíme Ramseyho pri dospelákoch. by bolo obrovským hazardom pre náš ubolený hokej.

Tolerované chyby a nezvládnutie ZÁKLADNÝCH herných situácií - minimálne od nástupu trénera G.Ramsaya a Mira Šatana do čela nášho hokeja dospelých repre SR - prináša TRVALE ZÁPORNÉ VÝSLEDKY. Naposled vymenujem najmenej šesť základných herných činností, v ktorých zaostávame za osemčlennou svetovou hokejovou špičkou a elitou - čoraz väčšmi... A priepasť sa nezmenšuje, lež PREHLBUJE - aj od nástupu Šatana a Ramsleyho:

1/ hra presilovky 5 proti 4 - dvojminútovej; 2x2minúty a 5minútovej presilovky o hráča - práve nám jej "KVALITU" predviedli hráči na MS do 20-rokov proti Kanade v osemfinále. NEVYUŽILI JU. A potom jeden z nich drzo komentoval výsledok 1.6 slovami, že ak by sme päťminútovú presilovku v samom úvode zápasu využili mohol mať zápas proti Kanade celkom iný priebeh. Chudáčik mladík zabudol, či úmyselne zamlčal, že tesne po našej nevyužitej presilovke o jedného hráča - v 7 minúte prvej tretiny Kanady okamžite skórovala a ujala sa vedenia v zápase ako jasný favorit. Aj náš gól v závere zápasu má obrovskú výpovednú hodnotu. Padol v čase, keď sa Kanaďania už právom a takticky - sústredili na semifinálový zápas a logicky šetrili sily !!! Keď už presvedčivo viedli o dve triedy nad SR - 6:0 !!! Som zvedavý, či naši televízni chrapúni dajú semifinálové i finálový zápas, prípadne boj o bronzovú medailu do TV. Prečo? Aby sme ako fanúšikovia na vlastné oči videli kvalitatívny rozdiel najmenej DVOCH výkonnostných tried medzi Slovákmi a silnou štvorkou hokejistov do 20 rokov. A ich využívanie presiloviek a ostatných spomenutých a nižšie mnou metodicky uvedených herných činností, ktoré veľmi často rozhodujú o konečných výsledkoch zápasov v súčasnom vyspelom hokeji !!! Na tom nevyvrátiteľne trvám. To nie je hoax či manipulácia fanúšikov hokeja.. Čo naši funkcionári, tréneri a hlavne hráči - nie a nie pochopiť a natrénovať účinne tieto ELEMENTÁRNE - základné herné HOKEJOVÉ činnosti ROZHODUJÚCE ZÁPASY. Aj extraligové. V každej hokejovej kategórii a súťaži , páni Šatan, Kohút, Ramsay a iní šéfinovia v čele s PRO HOKEJOM SR....;

2/ hra a využívanie presiloviek 5:3 na strelenie minimálne jedného gólu v zápase oslabenému súperovi akokoľvek silnému;

3/ hra pätiek v oslabení o jedného hráča;

4/ hra v oslabení o dvoch a viac hráčov i hra mužstva oslabeného o hráčov s osobným trestom;

5/ hra mužstva v predĺžení 3:3; a pri vyrovnaných stavoch zápasu pri vylúčení po dvoch a viac hráčov 3:3;

6/ hra tímu v predĺžení a vo vyrovnaných stavoch počas vylúčení hráčov - 4:4;

7/ perfektná realizácia trestných strieľaní v priebehu zápasu podľa vzoru napr. Laci Nagy;

8/ aspoň 80% realizácia samostatných nájazdov, po neúčinnom predĺžení zápasu !!!!

K futbalu iba toľko - Kozákovci, súčasný tréner z Česka - Hapal i terajší tréner Slovana - Kozák junior:

Prax hovorí, že súčasné futbalové zápasy sa hrajú asi 95 až 100 minút bez 2x15 minútového predĺženia - preto je logická požiadavka, aby hráči dokázali po túto dobu udržať sa fyzicky v zápase. Medzinárodná súťaž v plnej nahote ukázala, že profesionálni hráči majstra SR to dokážu iba 70 až 75 minút, čo je NEDOSTATOČNÉ z hľadiska víťazného priebehu zápasu, No my na Slovensku sme si zvykli veľmi vysoko hodnotiť mužstvo ak lepšiemu súperovi odolá prvý polčas. Nebodaj ho vyhrá. Hodnotíme to veľmi neobjektívne, neraz ako výhru v celom zápase, hoci sme reálne utrpeli PREHRU a nezískali ani bod ! To musí skončiť. Takéto nekritické a neobjektívne hodnotenia vystúpení slovenských tímov na medzinárodnej scéne. Osobitne pri ME. MS či olympiádach !!!

Nás fanúšikov to maximálne uráža. Akoby sme danému športu nerozumeli a nemali ani šajnu kde je a kam sa uberá svet v konkrétnom športe. Zo zašlej slávy nevyžijeme. Púšťať v prestávkach dokumenty o zašlej sláve a úspechoch spred desaťročí či viac ako po 50-tich rokoch je hrubá a masívna manipulácia s nami divákmi a poslucháčmi predovšetkým verejno-právnych médií. Pripomína my to praktiky Jozefa Goebelsa pri zviditeľňovaní vodcu Tretej ríše. Vážne. Súdruh Rezník mal dávno stratiť dôveru zodpovedných za náš mediálny verejno-právny priestor a spravodajstvo. Osobitne zo športových akcií a zápolení. Chýba mu akákoľvek súdnosť a objlktivita. Jemu i spravodajstvu. Je majstrom manipulácií a neobjektívneho športového spravodajstva na našom Slovensku. Musí opustiť v krátkom čase tento priestor. Najlepšie dobrovoľne. Aj Ramsay a bohužiaľ i Šatan môžu spokojne odísť. Nedosiahli nič viac ako Robo Švehla so Zdenom Cígerom v priebehu - JEDNÉHO-JEDINÉHO ROKA s hokejovou repre Slovenska. !!!. Je už komické počúvať nepravdy o úrovni nášho hokeja či futbalu. Zatĺkanie a umelé vysoké NADHODNOCOVANIE výkonov našich športovcov v kolektívnych športoch. Judášsku a medvediu službu tomu preukazuje - konkrétne Truhlík z Prešova s jeho účelovou mesačnou a kontinuálnou odpútavacou akciou "O najlepšieho športovca a kolektív Slovenska." Podobné odpútavacie akcie a relácie mali aj komunisti pri manipuláciách so spoluobčanmi aj cez rozhlas a televíziu. Najlepšie mali prepracované odpútavačky cez termíny odpustov veriacich a pri sláveniach cirkevných udalostí. A križiak Rezník to zažil a vie. A chudáka podriadeného mladého Merčiaka ľahko zmanipuloval. Ich cieľ je jasný. Vmasírovať verejnosti, že máme širokú plejádu špičkových športovcov individuálne a zároveň aj športových tímov. Plus ankety o naj športovcov i tímov. Naj desať hokejistov, naj 10 futbalistov a pod. A skutek utek Často jednookí kráľmi medzi slepými a zaslepenými redaktormi a športovými funkcionármi!!! A manipulátor M. Merčiak žiari spokojnosťou. Ako zas raz oblafol divákov a fanúšikov na pokyn občana - Mäsiara, pardone moi - riaditeľa RTVS J . Rezníka.... Podobne aj u trénera Hapala. Najnovšie fantazírujúceho o návrate Stocha a hlavne ľavého krídla - Weisa juniora, aby boli k dispozícii v marcovom zápase proti Severnému Írsku a vytiahli nás - z Hapalom natropeného marazmu.

Sme slepí, priatelia spoluobčania a športoví fanúšikovia? To nie je bezbrehá tolerancia ale už slepá naša fanúšikovská - vidiecka hlúposť či hlúposť a primitivizmus malomeštiakov, ako ich maniere opísal vo skvelých dielach Janko Jesenský... Nenechajme sa manipulovať novodobými - mediálne vyrobenými bábkami, pseudohviezdami a Truhlíkmi typu Merčiak.

Občiansky aktivista "Za prosociálne Slovensko a svet!" - RNDr. PaedDr. ThMgr. PhilBc. Ivan Olejár, Prešov